django - en to ro translation catalogue (293 entries)

en: Arabic
ro: Arabă

en: Asturian
ro: Asturiană

en: Azerbaijani
ro: Azeră

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Belarusian
ro: Bielorusă

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Breton
ro: Bretonă

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Catalan
ro: Catalană

en: Czech
ro: Cehă

en: Welsh
ro: Galeză

en: Danish
ro: Daneză

en: German
ro: Germană

en: Lower Sorbian
ro: Soraba Inferioară

en: Greek
ro: Greacă

en: English
ro: Engleză

en: Australian English
ro: Engleză australiană

en: British English
ro: Engleză britanică

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Argentinian Spanish
ro: Spaniolă Argentiniană

en: Colombian Spanish
ro: Spaniolă Columbiană

en: Mexican Spanish
ro: Spaniolă Mexicană

en: Nicaraguan Spanish
ro: Spaniolă Nicaragua

en: Venezuelan Spanish
ro: Spaniolă venezueleană

en: Estonian
ro: Estonă

en: Basque
ro: Bască

en: Persian
ro: Persană

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: French
ro: Franceză

en: Frisian
ro: Frizian

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Scottish Gaelic
ro: Galeză Scoțiană

en: Galician
ro: Galiciană

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Croatian
ro: Croată

en: Upper Sorbian
ro: Soraba Superioară

en: Hungarian
ro: Ungară

en: Indonesian
ro: Indoneză

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Kazakh
ro: Kazahă

en: Khmer
ro: Khmeră

en: Kannada
ro: Limba kannada

en: Korean
ro: Koreană

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheză

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Latvian
ro: Letonă

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Burmese
ro: Burmeză

en: Norwegian Bokmål
ro: Norvegiana modernă

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană Nynorsk

en: Ossetic
ro: Osețiană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Serbian Latin
ro: Sârbă latină

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Tamil
ro: Limba tamila

en: Telugu
ro: Limba telugu

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Tatar
ro: Tătară

en: Udmurt
ro: Udmurtă

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională

en: Messages
ro: Mesaje

en: Site Maps
ro: Harta sit-ului

en: Static Files
ro: Fișiere statice

en: Syndication
ro: Sindicalizare

en: That page number is not an integer
ro: Numărul de pagină nu este întreg

en: That page number is less than 1
ro: Numărul de pagină este mai mic decât 1

en: That page contains no results
ro: Această pagină nu conține nici un rezultat

en: Enter a valid value.
ro: Introduceți o valoare validă.

en: Enter a valid URL.
ro: Introduceți un URL valid.

en: Enter a valid integer.
ro: Introduceți un întreg valid.

en: Enter a valid email address.
ro: Introduceți o adresă de email validă.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
ro: Introduceți un 'slug' valabil, compus numai din litere, numere, underscore sau cratime.

en: Enter a valid 'slug' consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
ro: Introduceși un 'slug' valid, compus din caractere Unicode, numere, underscore sau cratime.

en: Enter a valid IPv4 address.
ro: Introduceţi o adresă IPv4 validă.

en: Enter a valid IPv6 address.
ro: Intoduceți o adresă IPv6 validă.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
ro: Introduceți o adresă IPv4 sau IPv6 validă.

en: Enter only digits separated by commas.
ro: Introduceţi numai numere separate de virgule.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
ro: Asiguraţi-vă că această valoare este %(limit_value)s  (este %(show_value)s ).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
ro: Asiguraţi-vă că această valoare este mai mică sau egală cu %(limit_value)s .

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
ro: Asiguraţi-vă că această valoare este mai mare sau egală cu %(limit_value)s .

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ro[0]: Asigurați-vă că această valoare are cel puțin %(limit_value)d caracter (are %(show_value)d).
ro[1]: Asigurați-vă că această valoare are cel puțin %(limit_value)d caractere (are %(show_value)d).
ro[2]: Asigurați-vă că această valoare are cel puțin %(limit_value)d de caractere (are %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
ro[0]: Asigurați-vă că această valoare are cel mult %(limit_value)d caracter (are %(show_value)d).
ro[1]: Asigurați-vă că această valoare are cel mult %(limit_value)d caractere (are %(show_value)d).
ro[2]: Asigurați-vă că această valoare are cel mult %(limit_value)d de caractere (are %(show_value)d).

en: Enter a number.
ro: Introduceţi un număr.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
ro[0]: Asigurați-vă că nu este mai mult de %(max)s cifră în total.
ro[1]: Asigurați-vă că nu sunt mai mult de %(max)s cifre în total.
ro[2]: Asigurați-vă că nu sunt mai mult de %(max)s de cifre în total.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
ro[0]: Asigurați-vă că nu este mai mult de %(max)s zecimală în total.
ro[1]: Asigurați-vă că nu sunt mai mult de %(max)s zecimale în total.
ro[2]: Asigurați-vă că nu sunt mai mult de %(max)s de zecimale în total.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
ro[0]: Asigurați-vă că nu este mai mult de %(max)s cifră înainte de punctul zecimal.
ro[1]: Asigurați-vă că nu sunt mai mult de %(max)s cifre înainte de punctul zecimal.
ro[2]: Asigurați-vă că nu sunt mai mult de %(max)s de cifre înainte de punctul zecimal.

en: File extension '%(extension)s' is not allowed. Allowed extensions are: '%(allowed_extensions)s'.
ro: Extensia '%(extension)s' nu este permisă. Extensiile permise sunt: '%(allowed_extensions)s'.

en: Null characters are not allowed.
ro: Caracterele Null nu sunt permise.

en: and
ro: și

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
ro: %(model_name)s cu acest %(field_labels)s există deja.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
ro: Valoarea %(value)r nu este o opțiune validă.

en: This field cannot be null.
ro: Câmpul nu poate fi gol.

en: This field cannot be blank.
ro: Acest câmp nu poate fi gol.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
ro: %(model_name)s cu %(field_label)s deja există.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
ro: %(field_label)s trebuie să fie unic(e) pentru %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
ro: Câmp de tip: %(field_type)s

en: Integer
ro: Întreg

en: '%(value)s' value must be an integer.
ro: '%(value)s' trebuie să fie un întreg.

en: Big (8 byte) integer
ro: Întreg mare (8 octeți)

en: '%(value)s' value must be either True or False.
ro: '%(value)s' trebuie să fie True sau False.

en: '%(value)s' value must be either True, False, or None.
ro: '%(value)s' valoarea trebuie să fie True, False, sau None.

en: Boolean (Either True or False)
ro: Boolean (adevărat sau fals)

en: String (up to %(max_length)s)
ro: Şir de caractere (cel mult %(max_length)s caractere)

en: Comma-separated integers
ro: Numere întregi separate de virgule

en: '%(value)s' value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
ro: '%(value)s' are un format de dată invalid. Trebuie să fie în formatul YYYY-MM-DD.

en: '%(value)s' value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
ro: '%(value)s' are formatul corect (YYYY-MM-DD) dar este o dată invalidă.

en: Date (without time)
ro: Dată (fară oră)

en: '%(value)s' value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
ro: '%(value)s' are un format invalid. Trebuie să fie în formatul YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: '%(value)s' value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
ro: '%(value)s' are formatul corect (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) dar este o dată/oră invalidă.

en: Date (with time)
ro: Dată (cu oră)

en: '%(value)s' value must be a decimal number.
ro: '%(value)s' trebuie să fie un număr zecimal.

en: Decimal number
ro: Număr zecimal

en: '%(value)s' value has an invalid format. It must be in [DD] [HH:[MM:]]ss[.uuuuuu] format.
ro: '%(value)s' are un format invalid. Trebuie să fie în formatul [DD] [HH:[MM:]]ss[.uuuuuu].

en: Duration
ro: Durată

en: Email address
ro: Adresă e-mail

en: File path
ro: Calea fisierului

en: '%(value)s' value must be a float.
ro: '%(value)s' trebuie să fie un număr cu virgulă.

en: Floating point number
ro: Număr cu virgulă

en: IPv4 address
ro: Adresă IPv4

en: IP address
ro: Adresă IP

en: '%(value)s' value must be either None, True or False.
ro: '%(value)s' trebuie să fie None, True sau False.

en: Boolean (Either True, False or None)
ro: Boolean (adevărat, fals sau niciuna)

en: Positive integer
ro: Întreg pozitiv

en: Positive small integer
ro: Întreg pozitiv mic

en: Slug (up to %(max_length)s)
ro: Slug (până la %(max_length)s)

en: Small integer
ro: Întreg mic

en: '%(value)s' value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
ro: '%(value)s' are un format invalid. Trebuie să fie în formatul HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: '%(value)s' value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
ro: '%(value)s' are formatul corect (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) dar este o oră invalidă.

en: Time
ro: Timp

en: Raw binary data
ro: Date binare brute

en: '%(value)s' is not a valid UUID.
ro: '%(value)s' nu este un UUID valid.

en: File
ro: Fișier

en: Image
ro: Imagine

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
ro: Instanța %(model)s cu %(field)s %(value)r inexistentă.

en: Foreign Key (type determined by related field)
ro: Foreign Key (tipul determinat de către câmpul relativ)

en: One-to-one relationship
ro: Relaţie unul-la-unul

en: %(from)s-%(to)s relationship
ro: Relație %(from)s-%(to)s

en: %(from)s-%(to)s relationships
ro: Relații %(from)s-%(to)s

en: Many-to-many relationship
ro: Relație multe-la-multe

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Enter a whole number.
ro: Introduceţi un număr întreg.

en: Enter a valid date.
ro: Introduceți o dată validă.

en: Enter a valid time.
ro: Introduceți o oră validă.

en: Enter a valid date/time.
ro: Introduceți o dată/oră validă.

en: Enter a valid duration.
ro: Introduceți o durată validă.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
ro: Numărul de zile trebuie să fie cuprins între {min_days} și {max_days}.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ro: Nici un fișier nu a fost trimis. Verificați tipul fișierului.

en: No file was submitted.
ro: Nici un fișier nu a fost trimis.

en: The submitted file is empty.
ro: Fișierul încărcat este gol.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ro[0]: Asigurați-vă că numele fișierului are cel mult %(max)d caracter (are %(length)d).
ro[1]: Asigurați-vă că numele fișierului are cel mult %(max)d caractere (are %(length)d).
ro[2]: Asigurați-vă că numele fișierului are cel mult %(max)d de caractere (are %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
ro: Fie indicați un fişier, fie bifaţi caseta de selectare, nu ambele.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ro: Încărcaţi o imagine validă. Fişierul încărcat nu era o imagine sau era o imagine coruptă.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ro: Selectați o opțiune validă. %(value)s nu face parte din opțiunile disponibile.

en: Enter a list of values.
ro: Introduceți o listă de valori.

en: Enter a complete value.
ro: Introduceți o valoare completă.

en: Enter a valid UUID.
ro: Introduceți un UUID valid.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
ro: (Cămp ascuns %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with
ro: Datele pentru ManagementForm lipsesc sau au fost alterate

en: Please submit %d or fewer forms. | Please submit %d or fewer forms.
ro[0]: Trimiteți maxim %d formular.
ro[1]: Trimiteți maxim %d formulare.
ro[2]: Trimiteți maxim %d de formulare.

en: Please submit %d or more forms. | Please submit %d or more forms.
ro[0]: Trimiteți minim %d formular.
ro[1]: Trimiteți minim %d formulare.
ro[2]: Trimiteți minim %d de formulare.

en: Order
ro: Ordine

en: Delete
ro: Șterge

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
ro: Corectaţi datele duplicate pentru %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
ro: Corectaţi datele duplicate pentru %(field)s , ce trebuie să fie unic.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
ro: Corectaţi datele duplicate pentru %(field_name)s , care trebuie să fie unice pentru %(lookup)s  în %(date_field)s .

en: Please correct the duplicate values below.
ro: Corectaţi valorile duplicate de mai jos.

en: The inline value did not match the parent instance.
ro: Valoarea în linie nu s-a potrivit cu instanța părinte.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ro: Selectați o opțiune validă. Această opțiune nu face parte din opțiunile disponibile.

en: "%(pk)s" is not a valid value.
ro: "%(pk)s" nu este o valoare validă.

en: %(datetime)s couldn't be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
ro: %(datetime)s nu poate fi interpetat in fusul orar %(current_timezone)s; este ambiguu sau nu există.

en: Clear
ro: Șterge

en: Currently
ro: În prezent

en: Change
ro: Schimbă

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: yes,no,maybe
ro: da,nu,poate

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ro[0]: %(size)d octet
ro[1]: %(size)d octeţi
ro[2]: %(size)d de octeţi

en: %s KB
ro: %s KO

en: %s MB
ro: %s MO

en: %s GB
ro: %s GO

en: %s TB
ro: %s TO

en: %s PB
ro: %s PO

en: midnight
ro: miezul nopții

en: noon
ro: amiază

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Sunday
ro: Duminică

en: Mon
ro: Lun

en: Tue
ro: Mar

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Joi

en: Fri
ro: Vin

en: Sat
ro: Sâm

en: Sun
ro: Dum

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: jan
ro: ian

en: may
ro: mai

en: jun
ro: iun

en: jul
ro: iul

en: nov
ro: noi

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
ro: Ian.

[ctx: abbrev. month]
en: March
ro: Martie

[ctx: abbrev. month]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: abbrev. month]
en: May
ro: Mai

[ctx: abbrev. month]
en: June
ro: Iunie

[ctx: abbrev. month]
en: July
ro: Iulie

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
ro: Noie.

[ctx: alt. month]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: alt. month]
en: February
ro: Februarie

[ctx: alt. month]
en: March
ro: Martie

[ctx: alt. month]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: alt. month]
en: May
ro: Mai

[ctx: alt. month]
en: June
ro: Iunie

[ctx: alt. month]
en: July
ro: Iulie

[ctx: alt. month]
en: September
ro: Septembrie

[ctx: alt. month]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: alt. month]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: alt. month]
en: December
ro: Decembrie

en: This is not a valid IPv6 address.
ro: Aceasta nu este o adresă IPv6 validă.

en: or
ro: sau

en: %d year | %d years
ro[0]: %d an
ro[1]: %d ani
ro[2]: %d de ani

en: %d month | %d months
ro[0]: %d lună
ro[1]: %d luni
ro[2]: %d de luni

en: %d week | %d weeks
ro[0]: %d săptămână
ro[1]: %d săptămâni
ro[2]: %d de săptămâni

en: %d day | %d days
ro[0]: %d zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: 0 minutes
ro: 0 minute

en: Forbidden
ro: Interzis

en: CSRF verification failed. Request aborted.
ro: Verificarea CSRF nereușită. Cerere eșuată.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a 'Referer header' to be sent by your Web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
ro: Vedeți acest mesaj deoarece acest site HTTPS solicită setarea unui 'Referer header' în browserul tău, dar acesta nu a fost setat. Acest header este necesar din motive de securitate, pentru a verifica faptul că browserul tău nu este folosit de terți.

en: If you have configured your browser to disable 'Referer' headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for 'same-origin' requests.
ro: Dacă ați configurat browserul pentru a dezactiva headerele 'Referer', vă rugăm să le reactivați, cel puțin pentru aceasta pagină web, sau pentru conexiunile HTTPS, sau pentru cererile 'same-origin'.

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the 'Referrer-Policy: no-referrer' header, please remove them. The CSRF protection requires the 'Referer' header to do strict referer checking. If you're concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" ...> for links to third-party sites.
ro: Dacă utilizați eticheta <meta name="referrer" content="no-referrer"> sau includeți antetul 'Referrer-Policy: no-referrer', te rugăm sa îl elimini. Protecția CSRF necesită antetul 'Referer' pentru a face verificarea strictă a 'referer'. Dacă sunteți îngrijorat de confidențialitate, utilizați alternative ca <a rel="noreferrer" ...> pentru linkuri către site-uri terțe.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
ro: Vedeți acest mesaj deoarece această pagină web necesită un cookie CSRF la trimiterea formularelor. Acest cookie este necesar din motive de securitate, pentru a se asigura că browserul nu este deturnat de terți.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for 'same-origin' requests.
ro: Dacă ați configurat browserul pentru dezactivarea cookie-urilor, vă rugăm să le reactivați, cel puțin pentru această pagină web, sau pentru cereri 'same-origin'.

en: More information is available with DEBUG=True.
ro: Mai multe informații sunt disponibile pentru DEBUG=True.

en: No year specified
ro: Niciun an specificat

en: Date out of range
ro: Dată în afara intervalului

en: No month specified
ro: Nicio lună specificată

en: No day specified
ro: Nicio zi specificată

en: No week specified
ro: Nicio săptămîna specificată

en: No %(verbose_name_plural)s available
ro: %(verbose_name_plural)s nu e disponibil

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
ro: Viitorul %(verbose_name_plural)s nu e disponibil deoarece %(class_name)s .allow_future este Fals.

en: Invalid date string '%(datestr)s' given format '%(format)s'
ro: Dată incorectă '%(datestr)s' considerând formatul '%(format)s'

en: No %(verbose_name)s found matching the query
ro: Niciun rezultat pentru %(verbose_name)s care se potrivesc interogării

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
ro: Pagina nu este "ultima" și nici nu poate fi convertită într-un întreg.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
ro: Pagină invalidă (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and '%(class_name)s.allow_empty' is False.
ro: Listă goală și '%(class_name)s.allow_empty' este Fals.

en: Directory indexes are not allowed here.
ro: Aici nu sunt permise indexuri la directoare

en: "%(path)s" does not exist
ro: "%(path)s" nu există

en: Index of %(directory)s
ro: Index pentru %(directory)s

en: Django: the Web framework for perfectionists with deadlines.
ro: Django: Framework-ul web pentru perfecționiști cu termene limită.

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
ro: Vezi <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">notele de lansare</a> pentru Django %(version)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
ro: Instalarea a funcționat cu succes! Felicitări!

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
ro: Vedeți această pagină deoarece <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> este în fișierul de setări și nu ați configurat niciun URL.

en: Django Documentation
ro: Documentația Django

en: Topics, references, &amp; how-to's
ro: Subiecte, referinţe, &amp; cum să

en: Tutorial: A Polling App
ro: Tutorial: O aplicație de votare

en: Get started with Django
ro: Începeți cu Django

en: Django Community
ro: Comunitatea Django

en: Connect, get help, or contribute
ro: Conectați-vă, obțineți ajutor sau contribuiți
